تیرآهن مهم ترین عنصر سازنده و نگهدارنده ساختمان است. تیرآهن H که از جنس فولاد می باشد، باعث تحول بزرگی در صنعت ساختمان سازی شد. تیرآهن اساسی‌ترین نوع پروفیل ساختمانی است که وظیفه اصلی آن، تحمل تنش‌های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی ناشی از بارگذاری در سازه است. تیرآهن یکی از پرکابردترین مقاطع فولادی است و با توجه به این امر خرید آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

تیرآهن‌ها نیز مانند سایر مواد و مصالح دارای انواع مختلفی هستند و در ساخت و طراحی آن‌ها استانداردهای مختلفی رعایت می‌گردد. لازم است دو اصطلاح مهم درمورد ساختار تیرآهن را به صورت مختصر توضیح دهیم، به بدنه اصلی و بخش میانی تیرآهن "جان" می گویند، و به کناره های تیرآهن بال می گونید. 

 

تولید تیرآهن

 

تیرآهن چگونه تولید می شود؟

تیرآهن محصولی فولادی است که به روش فرآیند نورد گرم تولید می‌شود و مقطع عرضی معینی را دارد.  مراحل تولید تیرآهن به این شکل است که ابتدا کوره‌هایی برای انجام عملیات با دمای 1100 درجه سانتی‌گراد در نظر می‌گیرند. در مرحله بعد شمش‌ها توسط یک جک هیدرولیکی در ردیف‌های تعیین شده در داخل کوره‌ها قرار می‌گیرند. سپس عملیات نورد توسط جریان گردآبی آماده می‌شوند. اکنون با رسیدن دمای شمش‌ها به میزان مورد نظر به سمت خط تولید ارسال می‌شوند. شمش‌های پخته شده به سمت مرحله‌ رافینگ ارسال می‌شوند. در مرحله رافینگ قطر شمش‌ها کاهش و طول آن‌ها افزایش می یابند و در پایان این مرحله از قیچی متراژ جهت برش محصولات تولید شده استفاده می‌شود. محصولات تولیدی طبق استانداردهای موجود برش داده می‌شوند، سپس در بندیل‌هایی با وزن‌های معینی بسته‌بندی می‌شوند. لازم به ذکر است که  نبشی، ناودانی و میلگرد نیز با روش نورد گرم تولید می‌شوند. برش تیرآهن به دو روش انجام می شود، روش کپال که با دستگاه قطع کن سنگین که مجهز به بررش گیوتین است و روش دوم برنول است که تیرآهن به واسطه شعله بنفش رنگی از گاز استیل و اکسیژن، به اندازه های معینی برش می خورد.

 

انواع تیرآهن ها

 

تیرآهن ها در انواع مختلفی تولید می شوند که پر کاربردترین آنها را به شما معرفی می کنیم:

تیرآهن (IPE)، که این تیرآهن طبق استاندارد اروپا تولید می شود.
تیرآهن( INP)، که استاندارد کارخانجات صنعتی چین و روسیه می باشد.
تیرآهن (IPB)، بال پهن یا هاش(H)
تیرآهن لانه زنبوری