فولاد یکی از پرکاربردترین مصالح برای ساخت و ساز در همه کشورهای جهان است. فولاد همچنین به طور منظم در صنایعی مانند مهندسی و ساخت وسایل نقلیه استفاده می شود. در واقع آنقدر رایج است که تخمین زده می شود که امروزه بیش از 20 میلیارد تن فولاد مورد استفاده قرار می گیرد. این معادل بیش از 2 تن فولاد برای هر انسان روی زمین است.

فولاد علاوه بر اینکه پرمصرف ترین ماده روی کره زمین است، قابل بازیافت ترین ماده نیز می باشد. فولاد در آلیاژها و اشکال مختلف آن می تواند خواص مختلفی را به شما ارائه دهد که می تواند نیازهای شما را برآورده کند، از فولادهای با دمای بالا و ضد زنگ گرفته تا محصولات کربنی تخت.

از آنجایی که این فلز هزینه تولید نسبتاً پایین و همچنین استحکام بالایی را ارائه می دهد، اکنون فولاد به عنوان مصالح ساختمانی در زمینه های بی شماری استفاده می شود. در اینجا به کاربردهای فولاد در صنایع مختلف می پردازیم.

 

حمل و نقل

 

کاربرد فولاد در حمل و نقل

فولادهای که در صنایعی مانند مهندسی مورد استفاده قرار می گیرند به گونه ای طراحی می شوند که سطوح خاصی از استحکام و مقاومت در برابر خوردگی را برآورده کنند. و از آنجایی که محصولات ساخته شده از فولادهای مهندسی انتظار می رود مقدار زیادی فشار  را تحمل کنند، آنها همچنین با در نظر گرفتن شکل پذیری و حتی الاستیسیته طراحی شده اند.

بخش عمده ای از فولاد صرف ساخت وسایل نقلیه حمل و نقل می شود. فولاد بیش از نیمی از وزن یک خودروی متوسط را به خود اختصاص می دهد. امروزه اکثر خودروها و سایر وسایل نقلیه از فولادهای پیشرفته با مقاومت بالا یا AHSS استفاده می کنند.

فولاد برای وسایل نقلیه ایده آل است زیرا سبک وزن است و برای ساخت به انرژی کمتری نیاز دارد که انتشار دی اکسید کربن را کاهش می دهد. انواع مختلفی از فولاد برای قسمت‌های مختلف خودرو مانند بدنه، درها، فرمان، محور چرخ‌ها، فضای داخلی، سیستم تعلیق، گیربکس و موتور استفاده می‌شود.

فولاد همچنین ماده ایده آلی برای کاربردهای دریایی است زیرا می تواند در برابر زنگ زدگی بهتر از سایر فلزات رایج کشتی سازی مانند برنز، فولاد گالوانیزه یا برنج مقاومت کند. تانکرهای مواد شیمیایی اغلب بزرگترین استفاده فولاد را دارند، زیرا این تانکرها به موادی نیاز دارند که قابلیت تمیز کردن کامل هنگام تعویض محموله را داشته باشد و قوی و بسیار بادوام باشد.

 

ساخت و ساز (ساختمان و تاسیسات)

 

کاربرد فولاد در ساخت و ساز

اکثر محصولات فولادی در کشور ما به عنوان مصالح ساختمانی در می آیند. در صنعت ساخت و ساز، یک ماده پایدار مانند فولاد اجازه می دهد تا سازه ها به سرعت با قیمت پایین ساخته شوند. از آنجایی که فولاد در آلیاژها و اشکال مختلف تولید می شود، می توان آن را به گونه ای طراحی کرد که نیازهای هر پروژه را برآورده کند.

فولاد حتی می تواند برای محافظت در برابر عناصر به روش های مختلف سطحی یا آلیاژ شود. این ویژگی‌های فولاد به آن اجازه می‌دهد تا تقریباً در هر نوع محیطی در زیرساخت‌های یک ساختمان گنجانده شود.

با آغاز قرن بیستم شاهد توسعه تکنیک های کارآمدتر برای تولید فولاد بود. این پیشرفت ها در تولید به ظهور ساختمان های بلند و همچنین رشد راه آهن در سراسر جهان کمک می کند. در واقع، بسیاری از سازه‌های تاریخی معروف مانند ساختمان امپایر استیت، استحکام و طول عمر خود را مدیون فولاد به‌عنوان مصالح اولیه ساختمانی خود هستند.

امروزه فولاد یکی از مهمترین اجزای صنعت ساختمان است که بیش از پنجاه درصد از تولید فولاد در جهان را به خود اختصاص داده است. از خانه‌ها گرفته تا پارکینگ‌ها، مدارس و آسمان‌خراش‌ها، بیشتر ساختمان‌ها همگی به استحکام و دوام خود متکی هستند.

صنعت ساخت‌وساز همچنان به دنبال فولاد است تا راه‌حل‌هایی را برای نیازهای زیرساختی کشورهای در حال توسعه با اجازه دادن به طرح‌های ساحلی مقاوم و محافظ در برابر باد ارائه دهد.

 

انرژی

 

کاربرد فولاد در انرژی

اکثر حوزه های مرتبط به انرژی، به دلیل نیاز به دوام بالا، استفاده از فولاد را می‌طلبند. بخش‌های انرژی مانند برق، گاز طبیعی، نیروی بادی و حتی هسته‌ای همگی برای عملکرد صحیح به فولاد نیاز دارند.

همچنین از فولاد برای استخراج منابعی که برای تولید انرژی هستند، استفاده می شود. این در ماشین آلات سنگین مانند لیفتراک ها، سکوهای دریایی، تجهیزات خاکبرداری و استخراج معادن و جرثقیل ها وجود دارد.

انواع فولادهای مورد استفاده در تولید ماشین آلات مورد استفاده در تولید انرژی مانند خطوط لوله و سکوهای دریایی شامل فولادهای ضدزنگ، با استحکام بالا، کربن و میکرو آلیاژی است. این ویژگی ها در فولاد مورد استفاده در پروژه های انرژی مورد نیاز است زیرا قرار است در محیط های سخت مورد استفاده قرار گیرند.

فولاد را می توان در وسایلی مانند یخچال، فر، سینک ظرفشویی، ماشین لباسشویی، مایکروویو، کارد و چنگال و بسیاری موارد دیگر یافت.

بسیاری از کالاهای صنعتی مانند مخازن ذخیره سازی، ابزار، وسایل نقلیه و ماشین آلات کشاورزی، راهروها، تجهیزات حفاظتی و سازه ها نیز عمدتاً از فولاد ساخته می شوند.

 

بسته بندی

 

کاربرد فولاد در بسته بندی

فولاد یک ماده با ارزش در صنعت بسته بندی است زیرا می تواند از کالاهای شما در برابر عناصری مانند هوا، آب و قرار گرفتن در معرض نور محافظت کند که می تواند آسیب زیادی به محصول شما وارد کند. فولاد همچنین کاملاً قابل بازیافت است که می تواند هزینه های تولید را کاهش دهد و همچنین به محیط زیست کمک کند.

فولاد همچنین فاقد شکاف یا منافذی است که اغلب در سایر مواد بسته بندی وجود دارد که می توانند باکتری ها یا ذرات غذا را در خود جای دهند، زیرا فولاد به طور طبیعی در برابر خراش مقاوم است و دارای یک پوشش محافظ است. این می تواند به جلوگیری از بیماری های ناشی از غذا کمک کند و ماندگاری مواد غذایی شما را بهبود بخشد. همچنین باعث می شود سطح بسته بندی مواد غذایی استیل شما پس از استفاده بسیار راحت تر تمیز شود.

اکثر فولاد مورد استفاده برای بسته بندی به ظروف غذا و نوشیدنی ختم می شود و به دنبال آن یک خط کلی، آئروسل ها و درب هایی مانند درب بطری ها قرار می گیرد.

 

سخن آخر

فولاد در صنایع مختلف مانند حمل و نقل، ساخت و ساز و بسته بندی کاربردهای گسترده ای دارد.

به دلیل ویژگی های مانند دوام بالا، مقاومت در برابر شکستگی، استحکام و هزینه کم، این ماده بیشتر مورد علاقه پیمانکاران، مهندسان، معماران و سازندگان است.

این امر زندگی را نه تنها برای سازندگان، بلکه برای افرادی که در این ساختمان ها زندگی می کنند نیز آسان تر و راحت تر می کند.